Камара на инженерите в инвестиционното прокетиране Chamber of engineers in the investment design

Метростанция - София Летище София Спортна зала

Обръщение на президентите на международните организации по стандартизация ISO, IEC и ITU по случай 14 октомври – Световния ден на стандартизацията

 

Mr. Jacques Régis, президент на Международната електротехническа комисия /IEC/

Mr. Håkan MURBY, президент на Международната организация за стандартизация /ISO/

Mr. Hamadoun TOURÉ, генерален секретар на Международния телекомуникационен съюз /ITU/

 

“ИНТЕЛИГЕНТНИ СГРАДИ” И УСТОЙЧИВО РАЗВИТИЕ

 

В условията на постоянно нарастваща урбанизация строителството от нов тип придобива все по-голяма популярност в развитите и развиващите се страни по света. Строителството е основна дейност за удовлетворяване на нуждите на световното население, което от 1950 г. се е увеличило двойно. Ето защо, за никого не е изненада, че строителният сектор се е превърнал в една от най-важните световни индустрии със значими последици за трите аспекта на устойчивото развитие – икономически, социален и екологичен.

Отчитайки това, принципите за устойчиво развитие трябва да бъдат обединени с нарастващата необходимост от свързване с информационните и комуникационни технологии за строителството на “интелигентни сгради”, които да осигурят и оптимизират енергийната ефективност, безопасността, сигурността, възможността за комуникации и пълен комфорт. Международните стандарти, разработени от Международната електротехническа комисия, Международната организация за стандартизация и Международния телекомуникационен съюз, предлагат начини за превръщането на желаните принципи за устойчиво развитие и свързаност с информационните и комуникационни технологии в конкретни практически приложения и тяхното ефективно и ефикасно внедряване в световен мащаб.

Днес новите търговски, обществени и жилищни сгради трябва да отговарят на множество изисквания от най-различно естество: да бъдат защитени от аварийни ситуации като пожар и наводнения, да бъдат устойчиви на природни бедствия и терористични атаки, да са енергийно ефективни и с минимални последици за околната среда, да улесняват интеграцията с информационните технологични мрежи, както и да осигуряват удобни условия и лесен достъп за инвалиди и възрастни хора.

Строителството представлява съществен дял от икономическото богатство на всяка нация, организация и отделна личност и е сред секторите, които осигуряват най-голям брой работни места. Строителните материали и процеси влияят върху здравето и безопасността, както на строителните работници, така и на хората, които живеят или работят в сградите. Качеството на строителството на сгради оказва пряко влияние върху стандарта на живот. От екологична гледна точка строителният сектор е основен консуматор на природни ресурси и едновременно с това произвежда голям брой отпадъци и причинява замърсяване на околната среда. Нещо повече, сградите са съществен консуматор на енергия, с което е свързана емисията на парникови газове.

Международният консенсус между страните и сред заинтересованите участници, на базата на който се създават международните стандарти на ISO, IEC и ITU, насърчава прилагането на тези стандарти в целия свят. Международният консенсус, необходим за разработването на стандарти, в които се разглежда ограничаването на климатичните промени, съхраняването на енергия, термините, свързани с околната среда, измеримите резултати спрямо околната среда, декларацията за екологичност на строителните продукти, енергийната ефективност, оценяването и проверката на емисиите на парникови газове, предоставя на проектанти и архитекти, строителни инженери, собственици и държавни органи  солидна основа за създаването на устойчиви сгради.

Работата на международните организации за стандартизация (ISO, IEC и ITU) допринася за обединяването на понятието “интелигентни сгради” с устойчивото развитие чрез стандарти, които улесняват свързаността на сградите от нов тип. Строителството на сгради все повече включва интегрирането на електронни устройства, които се свързват към локални мрежи, разпространяващи и използващи дигитална информация и средства. Така например централизираното управление на осветлението, отоплението, техниката и охранителните системи превръща “интелигентните сгради” в реалност. Имайки предвид голямото технологично разнообразие, включено в строителството на “интелигентни сгради”, международните стандарти, които осигуряват съвместимост и сигурност, са ключови за добавянето на стойност и предоставят избор на потребителите, като правят възможно използването на разнородни продукти, услуги и източници и по този начин ускоряват пазарното развитие.

Днес международните стандарти на ISO, IEC и ITU, приложими за строителството на сгради, подобряват енергийната ефективност, оптимизират използваните ресурси, допринасят за разпространението на знания, улесняват свободната търговия и лоялната конкуренция, като изцяло опростяват проектирането и планирането на сгради. Сред другите техни предимства са конкурентните цени на строителните продукти и строителните работи, по-високото качество и безопасност, по-ниските експлоатационни разходи, намаляването на броя на инцидентите и бързото разпространение на новите технологии за по-добро качество на живота.

Международните стандарти допринасят за удовлетворяване на основните изисквания за качество и безопасност, както и за интегрирането на новите технологии в строителството и функционирането на “интелигентни сгради” за постигане на устойчиво развитие.

Още Новини

25/ 11/ 2024

Информация за проведената Конференция на ЕАСТ, 08 -10.11.2024 г, гр. Пловдив

20/ 11/ 2024

"В новото строителство има ръководители, които не могат да разчетат документацията" - интервю на инж. А.Чипев пред БНР, 19.11.2024 г.

19/ 11/ 2024

Състоянието на сградния фонд в България е лошо, а корозията е факт и без климатичните промени, коментира за БТА Председателят на УС на КИИП

18/ 11/ 2024

В ПАМЕТ НА ПРОФ. БОЖИДАР БОЖИНОВ